- ekskurzija
- zamejstvo
- ekskurzija zamejstvo
- ekskurzija v zamejstvo
Velika večina izdelave današnjih stvari stremi k lajšanju in hitrejši opravitvi opravkov. Prav tako nam lahko v tej smeri pomaga svetovni splet. Namesto, da bi zapravili recimo uro za iskanje informacij po knjigah (potrebno iti v knjižnico, poiskati pravo knjigo, jo prelistati), lahko te enostavno s parimi kliki dobimo v nekaj minutah. Informacije s spleta so sodeč po mojih dosedanjih izkušnjah prav tako verodostojne in se mi še ni zgodilo, da bi kdaj dobil popolnoma zgrešene podatke. Če potegnemo črto -> iz knjige ali s spleta lahko dobimo popolnoma enake informacije, le da pri uporabljanju porabimo precej manj časa. Čas pa kot vemo je (mogoče na žalost) dandanes ena pomembnejših vrednot, za “furanje life-a” pa potrebujemo že konkreten logistični načrt.
Zanimivo bo čez 10, 15 let gledati uporabo virov informacij šolskih otrok pri učenju, izdelavi seminarskih nalog ter kakšne kriterije bodo pri le teh imeli profesorji, saj se bodo do takrat generacije že dodobra premešale.
Moje mnenje -> nimam nič proti knjigam, vendar knjige tipa neumetnostnih besedil (enciklopedije, slovarji,…) bodo čedalje več dobivale elektronsko obliko zaradi lajšega iskanja po le teh, medtem ko knjige tipa umetnostnih besedil bodo še vedno zasidrane v knjižnicah in prav je tako, saj se le teh po mojem mnenju ne da nadomestiti z branjem na zaslonu.
Citat:
“Če potegnemo črto -> iz knjige ali s spleta lahko dobimo popolnoma enake informacije, le da pri uporabljanju porabimo precej manj časa.”
Vsekakor, in čas je zlato, kajneda? Vendar spregledaš eno malenkost: če kopiraš in prilepiš že narejen izdelek in ga prodaš kot svojega, kaj naj potem profesor oceni; tvoje znanje omenjene snovi, tvoj prispevek ali uporabo tipk CTRL-C in CTRL-V??
lp
“starejši profesor”
Zato pa se dopišejo na koncu viri. Velikokrat sem že zasledil pri izdelovanju seminarskih, da sem dobesedno enak tekst našel v knjigi kot tudi na spletu… ne vem zakaj bi se nato mučil s prepisovanjem? Rezultat bi bil isti. Zakaj bi bila wikipedia “prepovedana”, če je pa ravno njen namen širiti obzorja znanja ter lažje in hitrejše dostopanje do informacij?
“Zato pa se dopišejo na koncu viri.”
Ja, če le ni kot vir naveden google.com ali pa najdi.si.
“… ne vem zakaj bi se nato mučil s prepisovanjem?”
Tukaj je keč: prepisovanje? Izdelek naj bi imel (vsaj) nekaj tvojega, če pa prepisuješ je enako slabo – s tem da gre z internetom precej hitreje.
“Zakaj bi bila wikipedia prepovedana…”
Prepoved? Nikakor. Seveda so dovoljeni vsi viri – ne pa bolj ali manj golo kopiranje od koderkoli že – Wikipedija, dijaski.net, pizdarije.com …
Še anekdota: dijak na zagovoru maturitetne naloge je v žaru spregledal, da v celi njegovi nalogi piše: “…sem ugotovila”, “…sem pokazala”, itd.
(Moji) dijaki morajo vse večkrat opraviti določeno nalogo (poročilo, risbo, …) ročno, ker to precej zmanjša možnost, oz. oteži golo kopiranje.
lp
A.
P.S.
Predlagam da zmoderiraš omembo profesorice v komentarju.
Saj po eni strani vas čisto razumem, po drugi pa moram zastopati dijaško skupnost =)
Sicer sem bil pa po navadi sam tisti, ki je širil lastne izdelke naprej v pomoč drugim. Ena izmed seminarskih je že tretje leto zapored dobila odlično oceno 🙂
Problem pri seminarskih nalogah je, ker ne moreš ravno odkrivati tople vode, tako da ne preostane drugega, kot da je večina teksta prepisana. Seveda je potrebno dodati tudi lastna mišljenja, videnja, izkušnje, uporabnost ter možnosti nadaljnjih razprav. Pri raziskovalnih nalogah so roke nekoliko bolj proste, saj je tam dejansko potrebno sam nekaj izmeriti, posneti, izračunati,…
p.s.: sem izbrisal, moderirati ne morem