Ne, nisem ponovno nehal pisati bloga, le kopica prioritetnejših obveznosti se je pojavila na kupu. Tokrat bom svoj piskerček pristavil na pisanje novinarskih člankov.
Finance.si so poleg SiOL-a edini portal, ki ga prebiram na internetu. Nekako se mi zdita najbolj kvalitetna na slovenskem spletu, če lahko temu tako rečem oz. jih prebiram že iz čiste navade. Včeraj zvečer sem na hitro preletel novice o Sanaderju in že v prvem članku me preseneti “…optožbe proti Vam….“, v drugem članku pa “…v zaporu v Remetnicu…“. Slednjo napako (pravilno Remetinec) še nekako toleriram zaradi možnosti zatipkanja, za drugo pa sploh nisem mogel verjeti, da res to piše. Novici sem res na hitro preletel, sploh nisem prebal celotnega teksta, pa že v tistih delih naletim take napake. Gre za neko spodobno časopisno hišo in menda niso za pisanje pomembnejših člankov odgovorni študentje. Vsi smo krvavi pod kožo in napake so popolnoma človeške. A vendar se pri svoji profesiji novinarstva pa le pričakuje nek nivo znanja jezika, ne pa osnovnošolske napake. Da v članku zapišeš “optožbe“, ne gre za lapsus, saj sta črki P in B daleč narazen na tipkovnici. Nikogar ne optožujem ali kažem s prstom nanj, le ob številnih pravopisnih napakah se sprašujem, kam pluje slovensko novinarstvo. Polovica člankov na portalih je itak od STA, potem ostala večina je slabo prevedenih ali na hitro spisanih, nekaj malega pa se najde tudi kvalitetnih. Vsak novinar je sposoben pisanja novic tipa Lady, kvalitetnemu pisanju člankov pa se posveča premalo pozornosti. V mislih nimam pisanja romanov, le spodobne, jedrnate in točne novice s konkretnimi podatki, brez napihovanja in številnih domnev, ki so po možnosti čisto mimo.
Lahko pa Finance z drugega vidika pohvalim, da napake po komentiranju hitro popravijo, vendar bi jim kak lektor še vedno več kot očitno prišel zelo prav. Kljub temu pa sem mnenja, da bi moral biti vsak novinar že v osnovi, če se že spušča v to stroko, sposoben pravopisnega pisanja.
Dodano 28.12.2010 – Podjetja “silikonske” doline (pravilno silicijeve)…
miki, ti maš pa cajt.
…ob številnih pravopisnih napakah se sprašujem, kam je pluje slovensko novinarstvo …
Vsi smo krvavi pod kožo 😛
jah dons lahko očitno vsak dela kar hoče, ne glede na njegovo izobrazbo…
@mitja,
Murhpy, kdo pa drug 🙂
Začni brat 24 ur.. to ti je šele kvaliteta ! 🙂
Vi ne veste, v kakšnih razmerah se dandanes dela. Hitro, hitro, hitro, moramo biti prvi in podobno. Še pismenemu se odtrga. Optožba=na hitro pritisnjen o, tako, da istočasno krcneš še sosednji p, napako opaziš, vstaviš b, skočiš z miško pred p, da bi ga zbrisal, pa je zlomek črtico postavil pred b, ti pa si z mislimi in pogledom že pet vrst naprej, sekundo pred tem je zazvonil še mobilnik…
Skratka, take drobnarije se večinoma ne dogajajo zaradi nesoposobnosti. Če ima lektor sploh čas videti tekst, je pa v enaki časovni godlji.
Zdravo,
sam pišem za enega večjih portalov v Sloveniji. Problem je predvsem v tem, ker je VSELEJ nujno novico objaviti prvi! Biti prvi je zmaga, vse ostalo je brez veze. Ven pride novica in ti jo moraš čimprej objaviti, zato jo pač objaviš pred lektorjevim pregledom. Prav to je največkrat razlog za pravopisne napake.
Včasih se tudi zgodi, da lektor članka ne prebere (z vseh strani letijo teksti za lekturo in pač kakšnega izpusti).
Pač, tako je. Se pa vidi razlika v številu pravopisnih napak pri hitro spisanih novicah in pa članku (kolumni itd.), za katerega si vzameš čas in ga v miru večkrat prebereš.
Iz prakse pa lahko povem, da novinar sam svoje napake ne bo videl pa če bo še tako očitna. Enostavno v tekstu, ki ga napišeš, večkrat napake sploh ne opaziš. Drugi, ki bo tekst prvič prebral, jo bo pa opazil v sekundi.
Sicer pa kaj bi uporabniki brez napak v članku? 🙂 Namesto, da bi dejansko opozorili na napako (ponavadi imajo vsi portali pod člankom povezavo za prijavo napake), se raje bahajo pod komentarji (češ, glejte me, odkril sem napako!) in se posmehujejo novinarju. Ni kaj, slovenski portali marsikomu dvigujejo ego, kar je seevda tudi super.
Bi pa še nekaj povedal: če kaj "obvladamo" Slovenci, je to pravopis. Vsak Slovenec misli, da pravopis pozna do potankosti – kruta resnica pa je, da 90% Slovencev in Slovenk ne bi znalo spisati kratke vesti brez pravopisne napake. Ampak takšni so ponavadi najglasnejši, ko kakšno besedo zatipkaš. 🙂 Smešen svet 😉
@anonimni,
sem napisal, da smo pod kožo vsi krvavi in napake popolnoma človeške 🙂 Vem, kako je to, ko oblikujem prelome in svoje napake nikoli ne boš opazil, dokler ne držiš papirja v fizični obliki… potem pa kar izstopa. Ne vem, koliko spremljaš finance, ampak toliko napak, kot se pojavlja tam… se bralci množično pritožujejo nad kvaliteto. Kakšno je tudi naklučje, da sem v edinih dveh člankih, ki sem ju prebral, takoj videl napake? 🙂 Skoraj ni "čistega" članka 🙂
občasno se sprašujem, zakaj hudiča vse te velike medijske hiše očitno ne uporabljajo spelling checkov, ki bi morali večino teh napak najti, mogoče celo sami odstraniti 🙂
Nova cvetka, dodano v objavo. Če takole splošno znanje ni preko mere dobrega okusa, potem pa res ne vem… 🙂
Dandanes nihče več ne potrebuje lektorjev – ker so menda predragi … Zato pa imamo toliko napak vsepovsod! Koliko lektorjev čaka na delo, kaj šele študentov slovenistike, pa jih nihče ne najame, ker je to "tako ali tako nepotrebno". Poznam tudi par študentov, ki bi za začetek z veseljem lektorirali tudi brezplačno, samo da dobijo reference, pa še takrat jih nihče ne najame.
Ker pisati tako ali tako vsi znajo.
Ja, seveda …
Drugače pa lepo, da opaziš napake in se celo ustaviš ob njih. In da te vznemirijo. Pohvale vredno! 🙂
Lp, Urška
P.S.: Tudi sama se pogosto jezim nad nepismenostjo 🙂
(http://www.ednevnik.si/entry.php?w=Urrska&e_id=140925)