S tem razlogom se torej definitivno splača kupovati preko interneta in to znotraj Evropske unije, saj se ne plača niti carine niti davka. Četudi je poštnina nekoliko večja, suma sumarum še vedno znese občutno nižji znesek. Nekatera tehnika je tudi do 50 odstotkov cenejša! Kupiti recimo kalkulator Ti-89 Titanium za 260-270 (Slovenija) ali za 130 € in manj (tujina)? Odločitev je bila peresno lahka, četudi bom morda moral tehniko zaradi uveljavljanja garancije poslati nazaj v Nemčijo.
Ni mi jasno, kako lahko cene kotirajo tako visoko kljub našemu neravno visokemu standardu; Nemčija, Anglija, … standard nekajkrat višji, hkrati pa digitalna tehnika -50%. Tu mi kmečka logika odpove…
Sam niti ene tehnike ne kupim več pri nas, zakaj bi dobesedno metal denar skozi okno, ko so pri evropskih sosedih poceni kot na kakšnem sejmu. Problem je le v tem, da večina internetnim nakupom sploh v tujini težko zaupa, čeprav se z mlajšimi generacijami ta tabu počasi podira. Prodajalca seveda obvezno prej preveriš, torej kako ga ocenjujejo drugi, koliko artiklov je že prodal in tako so skrbi povsem odveč.
pr nas je obvezna garancija 1-2 leti in tu se plača…
V tujini je tudi garancija, samo je pa res, da ni vedno worldwide – torej pomeni, da je ni možno uveljavljati pri naših zastopnikih in moraš poslati nazaj, kjer si kupil. Če je pa worldwide, pa jo lahko uveljaviš tudi pri nas.
Ti povem kje je fora? Slovenija je relativno mejhn trg. Če recimo anglija naroči 100 kontejnerjev neke tehnike iz kitajske, bodo vse to dobil sigurno pol cnej, kot pa če Slovenija naroči samo pol kontejnarja te iste robe. To je eden izmed poglavitnih razlogov, ki tudi najbolj vpliva na ceno, je pa seveda še en kup drugih razlogov. Recimo za primerjavo poglej digitalne fotoaparate (DSLR). Že samo v sosednji avstriji so ceno tako občutno nižje, da se ti pokrije bencin (če greš osebno tja iskat), cestnina, prednornina in nevem kašni še ostali stroški, na koncu ti pa ostane še tolk dnarja, da si lahko še en kup dodatne opreme kupš. Tako pač je.
Tudi sam sem raje kamero kupil iz velike britanije, kjer sem jo dobil 300evrov ceneje… oz. skoraj 40% ceneje. Pravtako kupujem kakšne drobnarije, knjige in še kaj. Le redko še posežem po naših trgovinah.
Kupovanje preko spleta je še zmeraj bolj varno, kot fizično v trgovini. Tukaj te lahko na poti iz trgovine zropajo 😀
LP
Pozdravljen!
S napisanim se definitivno strinjam. Me pa zanima, če lahko kdo mogoče zaupa, v katerih internetnih "štacunah" kupujete tehniko?
LP
Ja, odvisno katero tehniko iščeš. Najbolj univerzalen je seveda ebay, kjer oglašujejo tudi trgovine – ebay.de, ebay.co.uk recimo. Za fotografsko opremo sem tudi vedel eno zelo poceni in zanesljivo, pa se jo pozabil…
Janez, standard v Nemčiji in Angliji ni nekajkrat višji, ampak je samo malenkost višji, v mnogih ozirih pa je pri nas kar podoben ( v bistvu je vozni park v Sloveniji bogatejši kot v mnogih evropskih državah, ogromno nas živi v svojih hišah in stanovanjih in imamo po več avtomobilov pred hišo…..), cene večine tehnike pa tudi niso tako različne. TV aparati , kupljeni marsikje v EU ne delajo pri nas, ker imamo različne protokole itd. Preko 70% srednješolcev nadaljuje študij na fakultetah, to si ne more privoščiti nobena razvita evropska država, razen Finske, torej standard je kar primerljiv z nekaterimi drugimi državami. Kako je z oblikovanjem cen za končnega kupca in zakaj je internetna prodaja toliko cenejša, pa lahko morda tudi doma vprašaš :))
Sicer pa kalkulatorjev ravno ni za najti po trgovinah npr. v Angliji nisem nikjer našel niti ene trgovine s tem. Je bilo pa vsaj 30 trgovin z mobilno telefonijo in opremo na eni ulici. To je pač biznis. 🙂
@franci,
nekajkrat je bilo mišljeno v smislu, da sem poudaril razliko – nekoliko podramatiziral. Po oceni BDP-ja gre za 50% in več. Seveda ni to edini, je pa eden izmed najbolj splošnih pokazateljev – namreč ni upoštevano, kakšno je zdravstvo (če je samoplačniško), kakšni so davki, … Nekje v Financah je bil dober članek o tem, pa ga žal ne najdem – koliko ur potrebujemo delati za določene dobrine in Slovenija je bila v svetovnem vrhu.
Glede voznega parka pa – če me spomin ne vara, je nad 70% avtomobilov kupljenih na lizing, tako da … 🙂
70% avtov je kupljenih rabljenih. V tujini na novo kupljenih avtih harajo nekoliko dlje, ker so pač bili novo kupljeni.
Zdaj je že cenejša 🙂