Kar me pa še posebej moti, pa je dejstvo, da država toži, kako je v Sloveniji preveč družboslovcev in razni ministri hodijo po srednjih šolah ter spodbujajo vpise na tehnične fakultete, nato pa te z drugimi ukrepi ravno odbijajo. Pogoj za obdržanje štipendije je po novih pogodbah na visokošolskih zavodih povprečje ocen nad 8,5 oz. biti med 5% najboljših v letniku. Resnično me zanima, kateri junak je tole predlagal?
Nihče me ne bo prepričal, da so faksi po težavnosti enaki. Že res, da nekdo lažje rešuje matematične probleme, drugi se uči na pamet, ampak razkoraki med faksi so še vedno podobni Marijanskemu jarku. Marsikomu sem pomagal pri seminarskih nalogah za faks (word ipd.), padel v debate in fakultete enačit, kot to počnejo na Javnem skladu RS, je popolnoma nesmiselno, žal. Da ne bo pomote, tudi nekateri izmed družboslovnih faksov znajo biti ohoho “zabavni”, ampak roko na srce, tehnični so pač češplja na torti.
Štipendijo na teh fakultetah nato obdrži 5% ali pa še manj, ker se med temi 5% najde tudi kak študent-/ka, ki ne prejema Zoisove štipendije. Torej nekje 10 študentov izmed 200 in več vpisanih morda na koncu obdrži štipendijo. Ni malo kolegov z vsemi opravljenimi izpiti, tudi dobrimi povprečji okoli 8, pa so jim tile pogoji vzeli Zoisovo. Drugod verjamem, da je ta odstotek dosti višji. Zanima me tudi, kam se bo prerazporedil ves ta denar od študentov, ki so na tehničnih faksih izgubili štipendijo! Vzporedno ne smemo pozabiti faktorja, da pa je pri tehničnih usmeritvah lažje dobiti kadrovsko štipendijo, a vendar pa je tu potrebno podpisati neko pogodbo.
Upam, vsaj za prihodnje generacije, da se bo nekoč uveljavil količnik zahtevnosti fakultete, ki bi bil nato upoštevan pri obdržanju štipendije. Bilo bi fer…
res so dobr naredl tole, ni kej. očitno bodo zdej dobival cojzovo sam še fdv-jevci… sej vsi vemo, da tam lahk padeš samo po štengah in da najtežji predmet na fdv-ju predstavlajo vrata 😀
Ravno zadnjič sem brala, da so v ta namen ustvarili neke kvote, s pomočjo katerih bi potem regulirali število štipendistov na usmeritev študija (ali celo na fakulteto, nisem sigurna). Kar pomeni, da tudi če imaš 8,5 povprečje, ni nujno da boš dobil/obdržal štipendijo.
Nauk zgodbe: Živi za fax, izboljšuj ocene cel september, hitro diplomiraj => aja, ups, ne bomo vas mogl zaposlit, ker očitno znate sam teorijo.. Ja zakaj pa se niste med študijem kje obštudijsko izobraževali in si nabirali izkušenj?
Svašta uglavnem…
Sistem je po mojem mnenju tko al tko zgrešen že v bistvu samem, saj na ocene na fakulteti vpliva običajno vse drugo, kakor pa lastnosti ki naj bi bile značilne za Zoisove štipendiste.
Da ne začnem o tem kako je (ne)urejen zakon za nas, ki bomo diplomirali po starem sistemu, potem pa bi hoteli kaj bolonjskega vpisat.. :S
P.S. Hvala, ker ne mečeš vseh družboslovcev v isti koš. 😉
Dobro napisano, res. Je pa iz prispevka čutiti rahlo užaljenost in pa predvsem nemoč. In ta tvoja objava bo zagotovo bila deležna mnogih komentarjev, ne smeš pa pozabit, da gre pri teh štipendijah predvsem za izbor tistih najbolj nadarjenih in tistih z izjemnimi dosežki. Saj takih z izjemnimi dosežki je pa lahko tudi samo 1 ali 2%, ali ne? In verjetno so merila ustrezna, konec koncev je le nekaj najboljših vredno tega , za druge je pa dovolj drugih oblik finančnih pomoči za študij, če je pač v Sloveniji sistem tak, da vsi hočete na fakse ( za razliko od mnogih drugih držav, kjer se mnogi, tudi odličnjaki, po končanem "srednješolskem izobraževanju" enostavno zaposlijo ). Morda bi bilo potrebno pogledati tudi s te, druge strani, pa dolžino študija, čas subvencioniranega bivanja v domovih, dolga leta prehranjevanja na bone in drugo. Denarja pa v proračunu države ni, ker ga moramo imeti za vse drugo, za štipendije pa potem zmanjka in podobno. In potem bodo v javnem sektorju še stavkali ….
@ franci,
denarja je dovolj, samo slabo je razdeljen… Letos je samo za tiste, ki bodo prvič prejeli Zoisovo štipendijo, namenjenih 4.500.000 €! Veliko je takih, ki v srednjih šolah že prejemajo Zoisovo in se vpišejo na tehnične fakultete, nato pa jo izgubijo. Zanima me, kam se bo ta denar prerazporedil…
4.500.000 je za cirka 2000 novih štipendistov?
Jaz bi ukinil te štipendije v srednjih šolah.
Strinjam se z tabo, da so tehnične fakultete nekoliko bolj težavne kot družbene. To sem opazil, ko sem primerjal tehnične srednje šole z gimnazijami. Vendar pa lahko z gotovostjo trdim, da kar se tiče kadrovskih štipendij za tehnične umesritve, je razpisanih štipendij mnogo več, kot pa za družboslovne smeri. Sicer za gradnbeništvo nevem kako je. Vem pa, da v lesni in mizarski industriji, računaništvu, informatiki, elektrotehniki in podobnih smereh, primankuje zelo veliko kadrov in je razpisano tudi zelo veliko štipendij za te kadre. Recimo računalništvo je smer, v kateri je zaposlenih, v primerjavi z drugimi smermi, nekje povprečno število, vendar klju temu primankuje ljudi na temu področju in je tudi zaradi teg to eden najbolj plačanih poklicev. Pa ne mislim zdej serviserjev. Ampak razne programerje, razvijalce, vzdrževalce in skrbinke raznih mrež ipd.
http://www.sklad-kadri.si/vsebina.cgi?idspada=916&jezik=slo
*dodatek za vrsto in področje izobraževanja v višini 29,81 eurov; vsaj neki
Prestrukturirati izobraževalne sisteme in zmetat iz programa smeri, predvsem družboslovne, ki ne dajo možnosti zaploslitve in ne doprinašajo nič k razvoju gospodarstva…no..ubijte me užaljeni družboslovci:D to je res preradikalna rešitev,…
zato predlagam spremembo v naših/vaših glavah, da se dijaki nehate vpisovat samo s srcem in uklopite pamet!
Kdor je je vreden jo ima.
anonimni dej ne prbijej, jst jo mam (sicer še po starem ampak tut po tanovem izpolnjujem zahteve), pa če mene prašaš je nism "vreden", sem pa neomejeno vesel da jo mam, ker mi res dost pomaga!
je pa tko, da znajo bit kadrovske štipendije precej dvorezen meč, ker se moraš ponavad potem pri podjetju ki te je sponzoriralo zaposlit vsaj za toliko let kolikor si prejemal štipendijo in te nagradijo ponavad z neko češko nikakvo plačo, kar pa je problem za visoko zaposljive tehnične kadre, ki bi lahko šli kam delat nekej kar jih mogoče bolj veseli, predvsem pa za večji dnar.
miki… se strinam, zajebal so s tem sistemom štipendiranja, pa še z marsičem,…
še ena zanimiva cvetka iz novega sistema:
proti koncu študija recimo da si 4. letnik pa imaš narejene vse izpite razen dveh. greš v absolventa, ti potem avtomasko izgubiš možnost štipendije za podiplomski študij, ker v zadnjem letu nisi opravil vsaj treh izpitov. ker si bil preveč priden in si jih že redno opravil vse razen dveh 😀 (sicer pod določenimi pogoji gledajo še s četrtim letnikom zraven) ampak če pa recimo podaljšaš absolventa pol se ti pa tut to ne izide,…
Tudi jaz bi rekel, da je nisi vreden.
Sicer pa Janez, ti boš že preživel
http://www.mikec.si/2009/03/mesecni-stroski-studentskega-zivljenja.html