Čisto vse slike, preden jih objavim na blogu, je potrebno retuširati, tako da popravim barve, kontrast, levels, osvetlitev ipd. To opravim s Photoshopom, ki pa je do začetnikov precej neprijazen in zahteven. Povprečna obdelava slike traja nekaj minut za manjše popravke, zakrivanje kakšnih gubic na obrazu, celulit, odstranjevanje mazoljev pa malenkost več. Z le enim klikom vse čudežno izgine. Prav tako je mogoče z nekaj kliki takšne in drugačne dele telesa povečati / pomanjšati. Določenih trikov in izboljšav se lahko poslužujete tudi laiki, in sicer z brezplačnim spletnim vmesnikom okrnjene različice – Photoshop express. Prilagam slike pred in po obdelavi, razlika je precej očitna.
To so le mali popravki, ustvariti se da namreč skoraj nemogoče stvari. Vse zvezde imajo nekoga eksplicitno najetega, ki za njih izključno le retušira, šele nato pa je slika poslana naprej v medije. 99,9 % vseh slik, ki jih vidite na naslovnicah, oglasih, je retuširanih in zato je beljenje glave ter obsedenost s podobo teh ljudi popolnoma izven konteksta. Poglejte si tale posnetek, kaj vse se da narediti iz stare mame.
Slike v takšnem primeru, kot si prikazal, bi dejal, da so v veliki meri odvisne od aparata in fotografa. Medtem, ko so korekcije na videu nekaj povsem drugega. Za moje pojme je to že predelava avtentičnosti in ne le korekture nians ali kntrestov. V pravem pomenu fotokarikatura.
Mislim pa, da nam ki želimo prikazovati svet takšen kot je, to slednje ne pride kaj dosti v poštev.
@ refleks,
absolutno, da so odvisne od fotoaparata 🙂 pri fotografijah narejenimi z dsc-p73 je pač znanje photoshopa izjemno priporočljivo 🙂
Človek postane razdvojen:
zapraviti in si kupiti boljši aparat ali vztrajati ure in ure pri obdelavi recimo 100 slik?
Vsekakor pa brez photoshopa in podobnih dodatkov ne gre več, pa če gre tu le za rezanje ali zaščito slike…in še sto drugih reči, ob tem pa spoznaš, če lahko zastonj obdelaš sliko in aparat služi svojemu namenu, čemu zapravljati?
Še vedno ostaja razdvojenost;)