Pravkar potekajo *khm, khm*, pa sploh ne vem, če se jih bom lahko udeležil, glede na to koliko stvari imam za postoriti. Trenutno se že 3 dni lovim z risanjem oz. prerisovanjem slik za raziskovalno nalogo “Zakaj letalo leti?” Posnetki v simulatorju so že narejeni, prav tako vsi posneti kadri v letalu, teorija pa te dni dobiva končno obliko. Za njo je zadolžen novopečeni letalec Pirc, za tehnično plat pa moja malenkost. Prilagam na vpogled nekaj danes izdelanih slik.
Glede na to, da je tema raziskovalne naloge precej nevsakdanja in atraktivna, se nadejava morda tudi kakšnega uspeha na državnem tekmovanju.
Glede na to, da je tema raziskovalne naloge precej nevsakdanja in atraktivna, se nadejava morda tudi kakšnega uspeha na državnem tekmovanju.
Pridna sta vidva čist :), seveda pod najboljšim mentorstvom predvidevam?
Seveda :F
BTW Mikc: Že 3 leta pečeni letalec X)
Dobro, pa šele zdaj imaš licenco, da lahko kjerkoli letaš 🙂
le tako naprej ..
u čem je tle problem?
tlak spodi pa zgori ni enak ..posledica je to da leti dooh..edin če boš zračunu kukšn je tlak spodi pa zgori pr vetru,megli,dezju in taki pa taki hitrosti,al o čem bi ti?
“tlak spodi pa zgori ni enak ..posledica je to da leti dooh..edin če boš zračunu kukšn je tlak spodi pa zgori pr vetru,megli,dezju in taki pa taki hitrosti,al o čem bi ti?”
waw, res dobra interpretacija, predvidevam da ti jo je zaupala prijazna gospa ki je na tržnici prodajala solato danes dopoldne?
Očitno je, da letala še nikoli nisi letel in niti blizu ne veš o čem gre stvar. ZATO je dobro, da fanta naredita to nalogo in mogoče razsvetlita nevedne ljudi.
Če bi vsi razmišljali tako kot ti, bi se še vedno vozili v Lilienthalovi “leteči napravi” in bi lahko delali kvečjemu 30 metrov dolge “polete”. KEr itak tukaj zraven ni nobene znanosti, kot ti praviš.
dooh
A sem rekel da je slabo, če naredita nalogo?
Hočem izvedeti bistvo naloge oz. kaj bo naloga obsegala.Bo obsegala merila letala? Mogoče hitrost letala in aerodinamiko?
In ker je odgovor na vprašanje: Zakaj letalo leti?-> Zato ker je tlak spodaj in zgoraj različen.
In ooo v celem projektu bi bil o bistvo, da tlak ni enak, right?
Problema res ni, ampak ko se začnemo spraševat zakaj je tlak različen,kako pride do tega itd..pol se lahk pa drugač menmo.
anonimni, imaš res=)
Naloga vsebuje nekaj matematičnih teoretični prijemov za dokazovanje (pravilne) trditve o razliki tlakov, ter obnašanje letala v zraku v različnih režimih letenja. Vse skupaj je zableženo z več kamerami, in seštevek vsega polaže, da bo stvar po vsej verjetnosti kar obsežna.
cent na cent–> avijon =)
LP
letalo NE leti zaradi različnih tlakov med zgornjo in spodnjo stranjo krila!!! v tem primeru bi letalo, ki leti “na hrbtu” pospešeno strmoglavilo, to pa vemo, da ne drži!!! letalo leti, ker pri svojem letenju izpodriva zrak proti tlom, kar ga vleče navzgor
@ anonimni,
Imaš prav, vendar le v drugem delu svojega komentarja. Ja letalo leti zaradi sile vzgona, ki nastane zaradi različnih hitrosti zraka okoli profila krila -> Zgoraj se zrak premika hitreje kot spodaj ter ustvarja podtlak. Vse skupaj teži k ohranitvi energije ter tlakov (upam, da si že slišal za Bernoullijevo enačbo) ter posledično se letalo dvigne. Sila vzgona pa nastane deloma tudi zaradi naklona profila, kot si sam omenil v zadnjem delu.
In ja… če je letalo obrnjeno na hrbet, ga vleče proti tlom…
kako pa bi potem razložil letenje letal, ki imajo raven profil kril… ali pa letal, ki imajo izbočeno spodnjo stran kril? s to razlago ta letala ne bi mogla leteti, pa vendarle letijo… ta razlaga o različni hitrosti zraka na zgornji in spodnji strani krila sploh ne drži… nobenega zakona ni, ki bi predpisoval, da morata 2 molekuli zraka, ki se znajdeta na začetku krila, priti na konec krila ob istem času, če potujeta po različnih poteh…
Relativno raven profil in skoraj brez naklona imajo akrobatska letala, katerih namen ni samo ravno letenje.
p.s.: Nisem vedel, da se letalska literatura moti…
newem no… js sm se pogovarju s svojim profesorjem za fiziko… na fakulteti za matematiko in fiziko… pa je povedu to kar sm js napisu… pa mu kr verjamem kr tip ma dost pojma o fiziki… 🙂